Pianowanie poddaszy

izolacja poddasza pianą otwartokomórkową

Izolacja połaci dachowych to ważny aspekt termomodernizacji istniejącego lub izolacji nowobudowanego domu. Tego typu przegrodę pianujemy zawsze pianą otwartokomórkową, która zapewnia właściwą oddychalność i paroprzepuszczalność.


Natrysk piany może być wykonany na niemal dowolną połać dachową, wśród których najczęściej wykonujemy:

  1. natrysk piany na dach skośny o dwóch połaciach
  2. natrysk piany na dach skośny, kopertowy (gdzie są 4 skosy)
  3. natrysk piany na dach płaski, tzw. stropodach

Natrysk piany otwartokomórkowej wykonujemy na membranę dachową lub na deskowanie dachu (jeśli takowe występuje).


Pianowanie połaci dachowej idealnie również się sprawdza w przypadku izolacji takich elementów jak np. lukarny. Im więcej załamań, skosów, przerw oraz łączeń tam metoda izolacji pianą pokazuje swoją przewagę nad izolacją wykonaną z użyciem tradycyjnych materiałów (przede wszystkim wełną). Możliwość liniowego zaizolowania wszystkich elementów dachu oznacza wyeliminowanie mostków cieplnych. Ponadto piana dzięki bardzo dobrej przyczepności nie osuwa się uniemożliwiając powstawanie z czasem charakterystycznych przedmuchów. Jedynie musimy pamiętać by zabezpieczyć powierzchnię piany PUR przed promieniami UV (w praktyce problem ten jest rozwiązany przez zabudowę poddasza płytami gips karton).


Jak "wysoko" pianować poddasze ?

W zależności od charakteru i przeznaczenia poddasza możemy wykonać natrysk zarówno do wysokości jętek jak i do samej kalenicy. Zwyczajowo na życzenie inwestora wykonujemy właściwą warstwę izolacji po skosach oraz w poziomie do wysokości jętek. W ten sposób tworzymy doskonałą izolację pomieszczeń mieszkalnych o określonej kubaturze. Izolowanie powierzchni mieszkalnej od przestrzeni wykorzystywanej okazjonalnie powoduje zmniejszenie kubatury pomieszczeń co przekłada się na oszczędności na ogrzewaniu. Natomiast dla zaoszczędzenia wydatków stryszek występujący między kleszczami jętek a kalenicą izolujemy cieńszą warstwą piany (np. na grubość krokwi). Daje to możliwość wykorzystania stryszka zimą i zapewnia optymalny komfort cieplny latem nie powodując przegrzewania poddasza. Natrysk pianą idealnie nadaje się również do izolacji ściany kolankowej oraz murłaty, która jest newralgicznym i dość często odpowiedzialnym elementem za powstanie liniowego mostka cieplnego na obwodzie całego budynku.


© 2018 Pianuj.pl - wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt W3layouts